Zobacz również:
"Czarna magia wyceny", czyli jak zrozumieć sprawozdania finansowe Czego nie mówić podczas rozmowy z potencjalnym inwestorem? Czy wycena firmy to też wycena nieruchomości? Dlaczego nie możesz sprzedać swojej firmy? Dobra oferta sprzedaży firmy – jak ją przygotować? Dokumenty niezbędne przy sprzedaży firmy Jak kupić nieruchomość dla branży hotelarsko-gastronomicznej? Jak sprzedać firmę? Profil potencjalnego nabywcy Jak sprzedać restaurację w 90 dni? Jak stworzyć ofertę, która przyciągnie uwagę inwestorów? Jak znaleźć dobrego partnera biznesowego? Jakich błędów unikać przy sprzedaży firmy? Kupno nieruchomości komercyjnej krok po kroku Metody wyceny, czyli jak wycenić wartość swojego przedsiębiorstwa? Odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części Opodatkowanie przy sprzedaży przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa Projekt sprzedaż firmy. Jak zacząć by skończyć z sukcesem? Projekt sprzedaż firmy. Samemu czy z doradcą? Promowanie ogłoszeń na portalu Przewodnik inwestora - jak inwestować w nieruchomości komercyjne pod wynajem? Rozważam sprzedaż firmy, co powinienem wiedzieć? Sprzedaż firmy w formie spółki komandytowej (sp. k.) a skutki podatkowe Sprzedaż jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku Sprzedaż sklepu - jak na tym zyskać i na co uważać? Sprzedaż udziałów lub akcji w spółce kapitałowej a podatki Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej po śmierci właściciela Techniki negocjacji, czyli jak przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży firmy Wybór odpowiedniego doradcy w procesie sprzedaży firmy – kluczowe kryteria i etapy współpracy
Jak znaleźć dobrego inwestora lub wspólnika?
10 marca 2023

Jak znaleźć dobrego inwestora lub wspólnika?

Chciałbyś zbudować lub rozwijać firmę, ale brakuje Ci funduszy? To problem właścicieli wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Na start, rozwinięcie lub skalowanie działalności nierzadko potrzebne są bardzo duże środki finansowe, a banki często odmawiają wsparcia początkującym przedsiębiorcom, szczególnie bez ustabilizowanych przepływów pieniężnych i powtarzalnych zysków. Wówczas jedynym ratunkiem mogą okazać się zewnętrzni inwestorzy. Sprawdź, jak znaleźć dobrego inwestora, który sfinansuje Twoje przedsięwzięcie lub wspólnika, który oprócz ewentualnego wkładu finansowego, wprowadzi do firmy swoje umiejętności, doświadczenie i kontakty.

Kim jest inwestor, a kim wspólnik?


Zanim zaczniesz szukać partnera biznesowego, upewnij się, że dobrze rozumiesz, kim jest wspólnik, a kim inwestor. Chociaż obie te role wydają się zbieżne, w rzeczywistości w każdym przypadku będzie obowiązywał inny model biznesowy i rozliczeniowy.
Wspólnik to osoba, która zazwyczaj przejmuje część udziałów w firmie i angażuje się w rozwój biznesu, poświęcając swój czas i dzieląc się wiedzą, kompetencjami, kontaktami i wszelakimi innymi zasobami, które wynikają z osobistego zaangażowania w ten biznes. Wspólnik pobiera wynagrodzenie i dywidendę zależną od wysokości dochodów firmy, i ma prawo do wynagrodzenia w przypadku sprzedaży firmy w przyszłości, które jest proporcjonalne do posiadanego udziału w biznesie. Inwestor natomiast wnosi do przedsiębiorstwa kapitał finansowy, rzadziej rzeczowy (czasem również kontakty i synergię wobec innych posiadanych biznesów) i zazwyczaj na tym kończy się jego rola. Inwestor oczekuje zwrotu z inwestycji, tj. zwrotu swoich pieniędzy powiększonych o oczekiwaną premię, jednak nie angażuje się aktywnie w prowadzenie samej firmy. Bardzo często przejmuje część udziałów, które później sprzedaje z zyskiem dla siebie.
Często oczywiście zdarza się, że wspólnik jest inwestorem. Inwestorzy branżowi nie tylko przejmują część udziałów w firmie i ją finansują, ale również czynnie angażują się w rozwój przedsiębiorstwa.

Zaangażowanie operacyjne czy finansowanie? A może jedno i drugie?


Zanim rozpoczniesz poszukiwania, ważnym będzie odpowiedzenie sobie na pytanie, jaką wartość ma wnieść do przedsiębiorstwa partner biznesowy? Musisz dokładnie przemyśleć, czy szukasz osoby, która wyłoży pieniądze, ale będzie stała z boku, czy aktywnie działającego wspólnika, z pomysłami, doświadczeniem, kontaktami a przede wszystkim z zaangażowaniem czasu i energii.

Finansowanie
Jeśli planujesz inwestycje, które przekraczają Twoje możliwości finansowe lub jesteś start-up’em bez znaczących środków na rozwój, ale z pomysłem, potrzebujesz inwestora - osoby, która zasili budżet firmy, ale nie będzie podcinała Ci skrzydeł i pozwoli działać według Twojego planu.

Know-how
Inaczej sprawa wygląda, jeśli masz pieniądze i fajny produkt lub usługę, ale brakuje Ci odpowiedniego doświadczenia lub wiedzy do szybkiego rozwoju biznesu. Za część udziałów w firmie możesz zyskać umiejętności i wiedzę wspólnika niezbędne do dalszego rozwoju Twojego biznesu.

Kontakty
Niektóre biznesy nie potrzebują marketingu, ale kontaktów, zarówno do inwestorów, klientów, jak i podwykonawców. Wspólnicy chętnie podzielą się swoją siecią kontaktów w zamian za udziały lub wynagrodzenie. Niemniej jednak również i inwestor potrafi zasilić biznes poprzez swoje ugruntowanie w danej branży.

Kiedy szukać inwestora lub wspólnika?


Zarówno inwestorzy, jak i wspólnicy często są dla przedsiębiorstwa ostatnią deską ratunku czy szansą na rozwój. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że stanowią również swego rodzaju „zagrożenie” dla Twojej autonomii. Wspólnik wraz z przejęciem części udziałów będzie miał prawo decydować o firmie, a Twoje plany biznesowe będą musiały być konsultowane. Nie będziesz już działał na własną rękę. Inwestor z założenia nie angażuje się w przedsiębiorstwo, ale inwestor nie jest sponsorem i chce odzyskać swoje pieniądze, dlatego (zwłaszcza jeśli jest udziałowcem), może blokować Twoje pomysły.
Na współpracę z inwestorem i wspólnikiem najlepiej zdecydować się wtedy, kiedy nie widzisz innego wyjścia. Zarówno finansowanie, jak i wiedzę można niekiedy zdobyć w inny sposób, chociażby korzystając z linii kredytowych i pożyczek dla firm, czy zatrudniając fachowca z firmy zewnętrznej.

Jak znaleźć inwestora?


Wielu przedsiębiorców zastanawia się, gdzie i jak znaleźć inwestora. Chociaż nie jest to prosty proces, inwestorów możesz znaleźć kilkoma ścieżkami. W pierwszej kolejności przygotuj long-list potencjalnych inwestorów, do których wyślesz zaproszenie do wzięcia udziału w procesie. Mogą to być właściciele i prezesi innych firm, znani, zamożni ludzie, znajomi i znajomi znajomych czy rodzina. Potencjalnych inwestorów znajdziesz również:

  • w funduszach inwestycyjnych i sieci aniołów biznesu,
  • na serwisach crowdfundingowych i internetowych,
  • na serwisach biznesowych i specjalistycznych,
  • na grupach tematycznych w mediach społecznościowych,
  • na konferencjach branżowych,
  • na różnych konkursach i grantach.

Jak przekonać inwestora do inwestycji?


Oczywiście znalezienie potencjalnego inwestora to najłatwiejszy krok. Trzeba jeszcze przygotować ofertę i przekonać inwestora do finansowania. Pisaliśmy o tym w artykule „Jak stworzyć ofertę, która przyciągnie uwagę inwestorów”. Konieczne będzie sporządzenie analizy stanu firmy, przedstawienie aktualnych danych finansowych i prognoz, przedstawienie wielkości rynku i problemu, który dana usługa lub produkt mają rozwiązywać. Warto również pokazać wyniki badań, jeśli były prowadzone, zasięgi w mediach społecznościowych czy bazę potencjalnych klientów. Jeśli chcesz pozyskać finansowanie, inwestor musi Ci zaufać. Twoim zadaniem jest przekonać go, że nie tylko odzyska zainwestowane fundusze, ale również zarobi. Dlatego musisz przedstawić mu konkrety, gwarancje i argumenty, które rozwieją jego wątpliwości.

Jak znaleźć wspólnika?


Przedsiębiorcy zastanawiający się, jak znaleźć wspólnika najprawdopodobniej nie bywają w odpowiednich miejscach. Wspólnik to osoba, która wnosi do firmy mentalną wartość, dlatego warto wysilić się w trakcie poszukiwań. Pamiętaj, że ze wspólnikiem będziesz codziennie pracował, dzielił porażki i sukcesy. Często będziecie mieli odmienne zdanie i pomysły, dlatego warto, aby wybór był przemyślany. Najlepiej wybrać osobę, którą miałeś już okazję poznać – znasz jej/jego mocne i słabe strony, zdolność do radzenia sobie ze stresem i gniewem, czy sposób komunikacji.
Gdzie najczęściej szuka się wspólnika?

  1. Znajomi i rodzina – wspólnicy mogą być członkami Twojej rodziny lub znajomymi. Taka współpraca da Ci zazwyczaj większe poczucie bezpieczeństwa niż w pozostałych przypadkach. Zastanów się jednak jak najbardziej obiektywnie, czy podejmujesz współpracę ze względu wyłącznie na znajomość lub powinowactwo, czy na umiejętności i zasoby danej osoby.
  2. Szkolenia branżowe – na spotkaniach branżowych poznasz wielu ludzi, którzy działają w Twojej dziedzinie. Będziesz miał też okazję poznać potencjalnego kandydata na neutralnym gruncie.
  3. Internet – grupy w mediach społecznościowych, portale branżowe czy dedykowane serwisy pełne są ofert współpracy. Wystarczy wybrać odpowiednią osobę i ustalić warunki współpracy.
  4. Eventy biznesowe – na różnych wydarzeniach biznesowych poznasz wielu przedsiębiorców, menadżerów i specjalistów w różnych dziedzinach. Być może będzie wśród nich fachowiec, którego szukasz.
Kiedy znajdziesz już potencjalnego wspólnika, zdefiniujcie wspólnie wasze cele i wizję rozwoju firmy. Jeśli się pokrywają, ustalcie warunki współpracy – podział obowiązków i podział udziałów.

A może profesjonalne wsparcie w wyborze inwestora lub wspólnika?


Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak znaleźć wspólnika czy inwestora, ponieważ każdy przypadek jest inny. Należy rozważyć wiele czynników i dokonać wielu analiz. Samodzielne pozyskanie pomocy może przysporzyć wielu problemów, dlatego jeśli boisz się ryzyka, czujesz, że sobie z tym nie poradzisz lub brakuje Ci czasu, rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Jeśli chciałbyś skorzystać z naszego doświadczenia i sieci kontaktów, sprawdź naszą ofertę. Kiedy Ty będziesz zajmować się rozwojem firmy, my oszacujemy wartość Twojego przedsiębiorstwa, znajdziemy potencjalnych inwestorów, ustalimy podział akcji i udziałów, przygotujemy dokumentację i materiały prezentacyjne oraz udzielimy Ci wsparcia podczas negocjacji.
Podsumowując, proces pozyskania wspólników i inwestorów jest skomplikowany i czasochłonny, jednak czasami jest to jedyna szansa na rozwój przedsiębiorstwa lub start firmy. Do tego procesu należy podejść z odpowiedzialnością i odpowiednim przygotowaniem.


Jeżeli szukasz rzetelnej i kompetentnej pomocy, i potrzebujesz wsparcia w temacie doradztwa biznesowego, możesz zwrócić się do nas. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę doradców, którzy pomogą Ci na każdym etapie procesu sprzedaży-kupna firmy. Więcej informacji oraz zakres naszych usług znajdziesz tutaj.
Autor: SprzedamBiznes.pl
globalbroker.biz

SprzedamBiznes.pl jest internetową platformą profesjonalnych ofert biznesowych, działającą na krajowym rynku począwszy od 2011 roku.

Operatorem serwisu jest firma
Skytech IT Sp. z o.o. w Krakowie.

Kontakt z nami

Skytech IT Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 12, 30-701 Kraków