Zobacz również:
"Czarna magia wyceny", czyli jak zrozumieć sprawozdania finansowe Czego nie mówić podczas rozmowy z potencjalnym inwestorem? Czy wycena firmy to też wycena nieruchomości? Dobra oferta sprzedaży firmy – jak ją przygotować? Dokumenty niezbędne przy sprzedaży firmy Jak kupić nieruchomość dla branży hotelarsko-gastronomicznej? Jak sprzedać firmę? Profil potencjalnego nabywcy Jak sprzedać restaurację w 90 dni? Jak stworzyć ofertę, która przyciągnie uwagę inwestorów? Jak znaleźć dobrego inwestora lub wspólnika? Jak znaleźć dobrego partnera biznesowego? Jakich błędów unikać przy sprzedaży firmy? Kupno nieruchomości komercyjnej krok po kroku Metody wyceny, czyli jak wycenić wartość swojego przedsiębiorstwa? Odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części Opodatkowanie przy sprzedaży przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa Projekt sprzedaż firmy. Jak zacząć by skończyć z sukcesem? Projekt sprzedaż firmy. Samemu czy z doradcą? Promowanie ogłoszeń na portalu Przewodnik inwestora - jak inwestować w nieruchomości komercyjne pod wynajem? Rozważam sprzedaż firmy, co powinienem wiedzieć? Sprzedaż firmy w formie spółki komandytowej (sp. k.) a skutki podatkowe Sprzedaż jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku Sprzedaż sklepu - jak na tym zyskać i na co uważać? Sprzedaż udziałów lub akcji w spółce kapitałowej a podatki Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej po śmierci właściciela Techniki negocjacji, czyli jak przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży firmy Wybór odpowiedniego doradcy w procesie sprzedaży firmy – kluczowe kryteria i etapy współpracy
Dlaczego nie możesz sprzedać swojej firmy?
30 stycznia 2024

Dlaczego nie możesz sprzedać swojej firmy?

Znajdowanie odpowiednich nabywców dla swojej firmy nie jest łatwym zadaniem, a czasem mimo starań właścicieli, potencjalni inwestorzy pozostają nieufni, odstępują od zakupu lub po prostu nie zgłaszają się z ofertami akwizycji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu zjawisku i zastanowimy się, dlaczego warto podjąć dialog z potencjalnymi inwestorami, aby zidentyfikować przeszkody w sprzedaży.

Skąd bierze się brak realnego zainteresowania ze strony inwestorów?


Często zastanawiamy się, dlaczego potencjalni inwestorzy nie wykazują głębszego zainteresowania naszą firmą. Czy to kwestia konkurencji, czy może istnieją inne, bardziej skomplikowane powody? Analiza rynku i konkurencji może dostarczyć cennych informacji.

Dlaczego warto rozmawiać z potencjalnymi inwestorami?


Przeprowadzenie rozmów z potencjalnymi inwestorami może dostarczyć kluczowych informacji na temat obecnych trendów rynkowych i oczekiwań inwestorów. Poznanie ich perspektywy może otworzyć drzwi do lepszego zrozumienia, co sprawiło, że nasza firma jest np. mniej atrakcyjna w ich oczach i wybrali alternatywną inwestycję.

Potencjalne przeszkody dla zakupu


Przeszkody napotykane podczas próby sprzedaży firmy mogą wynikać z różnorodnych źródeł, a zrozumienie ich natury jest kluczowe dla skutecznej strategii zaradczej.

Jednym z potencjalnych czynników hamujących proces sprzedaży może być kondycja finansowa firmy. Analiza bilansu, rachunku zysków i strat oraz innych wskaźników finansowych może ujawnić ewentualne trudności, takie jak niskie marże zysku, wysokie zadłużenie lub niestabilne przepływy pieniężne. Należy pamiętać, że aspekt ten będzie szczególnie istotny dla inwestorów finansowych, oczekujących konkretnych zwrotów kapitałowych z inwestycji.

Z drugiej strony, również trudności operacyjne mogą stanowić przeszkodę w przyciąganiu potencjalnych inwestorów. Może to obejmować problemy z zarządzaniem, brakiem efektywności operacyjnej, czy nawet konflikty wewnątrz firmowej struktury organizacyjnej. Ocena procesów operacyjnych oraz identyfikacja obszarów, które wymagają optymalizacji, może pomóc w usunięciu tych przeszkód i sprawieniu, że firma stanie się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych nabywców.

Jeszcze innym elementem, który może odstraszać nabywców już na wstępnym etapie rozmów są aspekty formalne. Istotna może być forma prawna przedsiębiorstwa (np. spółka kapitałowa a jednoosobowa działalność gospodarcza), forma prowadzonej dokumentacji księgowej (np. pełna księgowość a uproszczona) albo to czy wszystkie istotne składniki przedsiębiorstwa mogą zostać przeniesione na nowego właściciela (np. certyfikaty, pozwolenia).

Kluczowym aspektem analizy, który pośrednio wpływa na powyższe czynniki, jest sprawdzenie, czy oczekiwana cena jest adekwatna do rzeczywistej wartości podmiotu na rynku. Wartość firmy może być oparta na różnych metodach wyceny, takich jak metoda dochodowa, metoda porównawcza czy metoda kosztowa. Wnikliwa wycena uwzględniająca zarówno aspekty finansowe, jak i operacyjne, umożliwia właściwe oszacowanie wartości firmy i porównanie jej do aktualnych trendów rynkowych.

Przy identyfikacji przeszkód w kondycji finansowej czy organizacyjnej firmy oraz przy ocenie adekwatności jej wartości na rynku, istotne jest uwzględnienie perspektywy inwestora i jego realnej potrzeby inwestycyjnej. Zrozumienie, co dokładnie może zniechęcać potencjalnych nabywców, pozwala na skoncentrowanie się na kluczowych obszarach do poprawy, co z kolei zwiększa szanse na udaną transakcję.

Brak komunikacji z potencjalnymi inwestorami


Dlaczego nie pytamy potencjalnych inwestorów, co ich blokuje przed zakupem? Odpowiedzi na to pytanie mogą leżeć w braku bezpośredniej komunikacji między przedsiębiorcami a potencjalnymi inwestorami. Otwarta rozmowa i zrozumienie ich obaw może prowadzić do skuteczniejszych strategii sprzedażowych.

Strategie poprawy sytuacji


Wykorzystanie feedbacku od potencjalnych inwestorów może być kluczowym elementem poprawy sytuacji. Jakie kroki możemy podjąć, aby skutecznie reagować na ich obawy? Konsultacje z ekspertami branżowymi i brokerami sprzedaży firm mogą dostarczyć konkretnych pomysłów na poprawę wartości firmy a w szczególności na zwiększenie szansy powodzenia takiego projektu.

Podsumowanie


Zrozumienie powodów, w wyniku których trudno nam sprzedać firmę, to kluczowy krok do znalezienia skutecznych rozwiązań i efektywniejszego procesu. Otwarta komunikacja z potencjalnymi inwestorami może być kluczowym narzędziem w tym procesie, zapewniając bezcenną wiedzę i poszerzając perspektywę. Warto podjąć wysiłki mające na celu zidentyfikowanie przeszkód i podjęcie działań mających na celu lepsze przygotowanie firmy do sprzedaży.

Autor: SprzedamBiznes.pl
globalbroker.biz

SprzedamBiznes.pl jest internetową platformą profesjonalnych ofert biznesowych, działającą na krajowym rynku począwszy od 2011 roku.

Operatorem serwisu jest firma
Skytech IT Sp. z o.o. w Krakowie.

Kontakt z nami

Skytech IT Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 12, 30-701 Kraków