Jak sprzedać firmę? Profil potencjalnego nabywcy
18 września 2018

Jak sprzedać firmę? Profil potencjalnego nabywcy

Jeśli podjąłeś decyzję o sprzedaży firmy, musisz być świadomy, że podjąłeś decyzję dotyczącą czegoś, co może być najtrudniejszym projektem w Twoim życiu. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł, aby przekazać Ci kilka wskazówek i tym samym pomóc Ci w tym wymagającym przedsięwzięciu.

Jak skutecznie sprzedać firmę?


Niestety nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak skutecznie sprzedać firmę. Słowo firma w tym kontekście ma wiele znaczeń i może oznaczać firmę produkcyjną, usługową, hotel czy restaurację, sklep stacjonarny lub biznes internetowy. Może to być również jednoosobowa działalność gospodarcza, ale i organizacja zatrudniająca 15 000 osób. Zatem należy mieć na uwadze, że każdy rodzaj biznesu będzie wymagał indywidualnego podejścia.

Określając optymalną drogę sprzedaży firmy wpierw należy przemyśleć następujące kwestie:

 • Czy moja firma jest sprzedawalna?
 • Jaki jest charakter i rodzaj działalności mojej firmy?
 • Jaki jest profil potencjalnego nabywcy?
 • Czy podjąć się sprzedaży na własną rękę czy zasięgnąć pomocy u profesjonalisty?
 • Jak wycenić biznes na sprzedaż?

Trudności przy sprzedaży


Główną trudnością w sprzedaży firm jest to, że rynek sprzedaży przedsiębiorstw jest rynkiem o niskiej efektywności. Mimo dużej ilości potencjalnych kupców, znalezienie odpowiedniego nabywcy oraz przeprowadzenie transakcji może okazać się bardzo czasochłonne i wymagające. Z tego powodu jest absolutnie konieczne odpowiednie przygotowanie do sprzedaży firmy.

Tworzenie profili


Kto kupuje firmy? Mogą to być zarówno osoby fizyczne jak i organizacje. Jeśli chodzi o organizacje, mogą to być inwestorzy finansowi lub inwestorzy branżowi. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać to sprofilowanie potencjalnego nabywcy. Metoda sprzedaży biznesu może być różna dla różnych nabywców.

Przykładowe profile nabywcy:

 • Mikrobiznesy, sklepy, supermarket, restauracje, małe zakłady produkcyjne, usługi. Z nielicznymi wyjątkami – dla tego typu biznesów, potencjalny nabywca będzie najprawdopodobniej osobą fizyczną. W takiej sytuacji możesz poszukiwać nabywcy samemu lub z pomocą brokera biznesowego.
 • Średniej wielkości firmy zatrudniające 20-50 osób. W większości przypadków potencjalnym kupującym będzie lokalny inwestor branżowy lub finansowy. W pewnych przypadkach kupującymi firmę mogą być zamożne osoby fizyczne. Jeśli nie jesteś biznesem niszowym jest mało prawdopodobne, by Twoja firma mogła stanowić przedmiot zainteresowania inwestora zagranicznego.
 • Większe firmy z estymowanym poziomem obrotu €20m+. W takiej sytuacji warto poszerzyć swoje poszukiwania o potencjalnych nabywców zagranicznych. W tym przypadku bardzo opłacalne będzie stworzenie oferty o profilu międzynarodowym.

Przykładowe profile inwestorów:

 • Inwestorzy private equity / inwestorzy finansowi. W zdecydowanej większości przypadków będą wymagali minimalnej wartości inwestycji €5m-€10m+.
 • Inwestorzy zagraniczni. W większości przypadków ta możliwość jest otwarta dla większych firm. Wyjątkiem są mniejsze firmy niszowe posiadające czołową pozycję rynkową w swoim obszarze działalności.

Czemu u nas?


SprzedamBiznes.pl, czyli profesjonalna platforma sprzedaży firm działająca w 14 krajach.

 • Jesteśmy profesjonalną platformą sprzedaży firm. Oferujemy rozwiązania w zakresie efektywnej sprzedaży firm.
 • Umożliwiamy publikację oferty w pakiecie Próbnym, Standard i Biznes.
 • Oferujemy narzędzia promocyjne dla zwiększenia poziomu i ilości odpowiedzi na Twoją ofertę – promowanie na liście ofert oraz promocja na stronie głównej, odświeżanie oferty oraz publikacja oferty w newsletterze.
 • Oferujemy ofertę międzynarodową z widzialnością w następujących krajach: Polska, Republika Czeska, Austria, Niemcy, Brazylia, Portugalia, Słowacja, Rosja.
Autor: SprzedamBiznes.pl
globalbroker.biz

SprzedamBiznes.pl jest internetową platformą profesjonalnych ofert biznesowych, działającą na krajowym rynku począwszy od 2011 roku.

Operatorem serwisu jest firma
Skytech IT Sp. z o.o. w Krakowie.

Kontakt z nami

Skytech IT Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 12, 30-701 Kraków